Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przechowywanie leków
Autor Wiadomość
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Czw Maj 30, 2013 12:51   Przechowywanie leków
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Zastanawiam się, jak przechowywać niektóre leki dla szczurów. Kupując tabletki/syrop/krople w aptece mamy dostęp do ulotki, w której taka informacja się znajduje, ale u weterynarza lek dostajemy raczej odmierzony, bez opakowania, czasem nawet bez wytycznych dotyczących przechowywania czy informacji o dacie ważności leku.
Interesuje mnie zwłaszcza:
:lapa: Które leki trzeba przechowywać w lodówce?
:lapa: Jak długo można przechowywać odmierzoną dawkę leku i czy można w strzykawce, czy lepiej w jakimś (oczywiście wyjałowionym) pojemniku? Chodzi zwłaszcza o lekarstwa, które dostajemy na kilka podań w dłuższym odstępie czasu (jak iwermektyna).
:lapa: Czy rozkruszone tabletki, podzielone na części można zawinąć po prostu w papier czy lepiej przechowywać je w woreczkach strunowych, które "nie oddychają"?
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 30, 2013 13:36   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


limomanka, dobry temat, choć nie znajdziemy odpowiedzi na wszystko.
Są leki, które muszą być w lodówce, są takie co nie muszą a nawet nie powinny. Tak samo z przechowywaniem - to zależy od konkretnego leku.

Można by zrobić taką listę w formacie:
- nazwa i forma leku, trzymać w lodówce T/N, w czym przechowywać po otwarciu [bez dostępu powietrza / z dostępem powietrza], jak długo trzymać po otwarciu [dzień/tydzień/miesiąc/kwartał/rok]
    np.
    Prilium - po rozrobieniu trzymać w lodówce, w zamkniętym pojemniku, 77 dni
    ACC w saszetkach - nie trzeba trzymać w lodówce, wystarczy szczelnie zawinięta saszetka, po otwarciu trzymać nie dłużej niż miesiąc

Jedyna obawa, że nie jesteśmy weterynarzami i dane tak podane mogą być nie do końca wiarygodne.
Dodatkowo dochodzi fakt, że jeśli dostajesz tabletkę bez opakowania lub z kawałkiem opakowania to nie znasz daty ważności leku - i co z tego, że enro możesz zamknięte trzymać i rok i dwa, jeśli okaże się, że miało datę ważności na miesiąc do przodu?
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Ninek 



Dołączyła: 14 Maj 2007
Posty: 4588
Skąd: Brzeg
Wysłany: Czw Maj 30, 2013 13:39   
   Zwierzątka: 7 kotów, 2x chomik + pies


Ivermektyne najlepiej trzymało mi się w malutkim, szklanym słoiczku. Znalazłam na strychu, był w zestawie 'małego chemika', który dostałam jako dziecko :lol: Niestety kończąc przygodę ze szczurami oddałam resztkę leku razem ze słoiczkiem :(
Więc teraz trzymam po prostu w strzykawce.

Większość płynnych leków powinno się przechowywać w lodówce (po otwarciu pierwotnego opakowania).
Tabletki od zawsze trzymam w papierowych woreczkach, na których zapisuję datę, kiedy lek dostałam. Trzymam tak zarówno psie, kocie jak i szczurze leki. Nigdy nic się z nimi nie stało.
Ale ważna jest wilgotność powietrza. Jak w mieszkaniu jest wilgotno to lepiej zapakować w coś nieoddychającego - tak pakuję betaglukan (malutki pojemniczek po jakichś ziołowych tabletkach na uspokojenie :P )
_________________
Ze mną:
Kotowate: Mefisto, Mocca, Mia, Manga, Rambosz, Nyks i Hades. [*] Maura [*]
Chomik dżungarski: Ekler; Chomik syryjski : Truskawka
W pamięci 'stare stado': H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F i 'nowe stado': G, B, M, T, Z, MM, W, P, P i LL
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 30, 2013 16:49   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Ninek napisał/a:
Większość płynnych leków powinno się przechowywać w lodówce (po otwarciu pierwotnego opakowania).

Nie zawsze ;)

A w ogóle to nie lepiej za każdym razem pytać weterynarza jak przechowywać dany lek i jak długo? Skoro sam nie mówi? Mi mówią - o ile trzeba jakoś specjalnie się z lekiem obchodzić.

Niektóre trzeba tylko chronić od światła, niektórych wręcz nie można pakować do lodówki ;)
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 30, 2013 16:54   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


nimka napisał/a:
Nie zawsze ;)
Słusznie.

nimka napisał/a:
A w ogóle to nie lepiej za każdym razem pytać weterynarza jak przechowywać dany lek i jak długo?
Warto. Tylko czasem człowiek mając na głowie 10 nowych leków zapomina zapytać weta albo zapomina co powiedział wet. Tak samo z łączeniem leków - jak podajesz 5 to które można podać razem, a które nie. I rozumiem, że ten wątek pomagał by sklerotykom :P
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Czw Maj 30, 2013 22:48   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Pyl napisał/a:
rozumiem, że ten wątek pomagał by sklerotykom

Pyl, dokładnie tak.
Fajny pomysł miałaś z tym zestawieniem. Bo o ile o termin ważności trzeba spytać weta, to nie znalazłam na forum przy opisie samych leków wskazań co do ich przechowywania.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Martini 



Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 31, 2013 14:49   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


limomanka, zawsze możesz po prostu znaleźć w sieci ulotkę leku i sprawdzić.
Ja rozkruszonych tabletek za długo nie przechowuję (czyli nie leżą tygodniami, aż będą potrzebne kolejny raz), zwłaszcza jeśli są niepodzielne.
_________________
think big, start small
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 11