Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sumamed i dr Piasecki z Wrocławia -- zagadka z dawkowaniem?
Autor Wiadomość
jacek.ciach 



Dołączył: 10 Cze 2012
Posty: 69
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 22:18   Sumamed i dr Piasecki z Wrocławia -- zagadka z dawkowaniem?
   Zwierzątka: szczury


Cześć,

moje trzy szczurki (dziewczyny) miały gdzieś od dwóch tygodni katar. Raz większy, raz mniejszy, czasami porfiryny w noskach -- no więc teraz w piątek byliśmy z nimi u dr Piaseckiego. Pan osłuchał, obmacał i dał wszystkim trzem antybiotyk: azytromycynę. Znałem już ten antybiotyk, gdyż nie jeden raz któryś z moich szczurasów go już dostawał (od dra) -- jako małe buteleczki, do których dolewałem 5 ml wody i bardzo chętnie go przez 5 dni po 1ml jadł, aż się uszy trzęsły, że miło patrzeć. No ale że teraz kichały wszystkie trzy szczury, to dostałem jedno większe opakowanie: Sumamed. I dawkowanie ma być te same: każdy szczur raz dziennie przez 5 dni po 1ml.
W sobotę przed 10.00 (wybrałem godzinę tak, abym miał pewność, że przez następne 4 dni będę zawsze w jej okolicach w domu) przystąpiłem do wykonania zawiesiny i tu pojawiła się tytułowa zagadka...

Sumamed 20ml, 100 mg/5ml. Zgodnie z instrukcją dolać 11ml dobrej wody, dobrze wymieszać -- ma powstać 20 ml roztworu. Ale, ale... z tego, co pamiętam odnośnie małych buteleczek, z naklejką Zwierzyńca, do których dolewałem 5ml wody, to zawsze z nich powstawało właśnie 5 cm3, gdyż wręcz idealnie dzieliło się na 5 porcji po 1ml. No więc jak do Sumamedu doleję 11ml, to otrzymam 20ml? Zaraz to sobie racjonalnie wytłumaczyłem, ale zapaliła mi się lampka... Tym bardziej, że dopiero wtedy (sic!) uświadomiłem sobie, iż 20 ml nie starczy przecież na dwa oddzielone pauzą cykle po 5 dni -- w końcu to są 3 szczury. ;) A dr Piasecki twierdził podczas wizyty, iż spokojnie starczy. Lampka zaczęła świecić jaśniej...
No więc zacząłem, że tak użyję szczurzej retoryki, węszyć. I na naszym forum, i na innym, i na http://www.rmca.org/Articles/dchart.htm znalazłem informację, iż dawkowanie wynosi 1mg do 2mg/100g szczura. Moje szczurki ważą średnio 400g, więc zgodnie z powyższym powinny dostawać ok. 5mg leku dziennie (co też zgadza się z proporcją lek/masa na ulotce Sumamedu). Ale skoro stężenie Sumamedu to 100mg/5ml, to w jednym ml jest 20mg leku, czyli 4 razy więcej niż mówią przeczytane przeze mnie zalecenia. Dzwoniłem do dra Piaseckiego, nie odbierał, napisałem mu smsa; dzwoniłem potem do Zwierzyńca, odebrała pani Radochna, opisałem jej sytuację i mój problem -- bez zastanowienia stwierdziła, że każdy szczurek ma dostawać po 1ml, a jak się skończy, to przyjechać po kolejne. Moją uwagę o ulotce skwitowała stwierdzeniem, iż to jest dawkowanie ludzkie i mam się nie sugerować. Rozmowa z nią mnie i mojej dziewczyny jakoś nie przekonała, więc czekałem na odpowiedź od dra. Doktor mi w smsie napisał, iż dawka jest ok, a w drugim cyklu mam ją zmniejszyć o połowę. No więc ok. 14.00 każdy ze szczurków dostał 1ml roztworu. Spróbowałem: smakował prawie ,,jak zawsze''. Prawie: wydawało mi się, że jest jakby mocniejszy, ale stwierdziłem, iż poprzez wątpliwości nie jestem już obiektywny. Szczurasy ładnie zjadły, gdyby mogły to zjadłyby łyżeczkę. Czyli typowo jak mają coś, co im smakuje.
Potem je dokładniej obserwowałem, jak to zwykle przy podawaniu jakiś leków i miałem wrażenie, że nie czują się jakoś szczególnie dobrze (a gdy wcześniej któryś dostawał azytromycynę, to nigdy takiego wrażenia nie miałem), jednak zwaliłem to znów na mój nieobiektywizm. Późnym popołudniem i wieczorem już zachowywały się całkowicie normalnie.

I dzisiaj stała się rzecz ciekawa. O 14.00 chcę dać szczurkom dawkę nr 2 -- ale żadna z nich nie chce. Wykręca głowę na wszystkie strony. Próba na siłę strzykawką do pyszczka też zakończyła się niepowodzeniem. Stwierdziłem, że musiały się jednak po wczorajszej dawce jakoś źle czuć.

Pytanie:
1. Co myślicie nt. tego dawkowania?
2. Czy ktoś pamięta, jakie stężenie jest napisane na małych buteleczkach z azytromycyną, jakie sprzedaje Zwierzyniec?
_________________
[*]Flava, [*]Grysia
[*]Cuddy, [*]Mała, [*]Fila, [*]Mika, [*]Mela, [*]Tosia
 
     
Ogoniasta 
<:3 )~<:3 )~



Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 1026
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 22:28   
   Zwierzątka: 11 szczuraskowych piękności :)


Cały opis lekko zagmatwany.

Nasze szczury też dostawały Sumamed..z tym że FORTE (200mg/5ml) i wtedy dr wyraźnie podał dawkę..0,25ml na szczura..raz dziennie przez 5 dni.
_________________
ODYSEJA spod Husarskich Skrzydeł, DZIKA BERTA, XAVI Rotta Taivas, FREYA, LADY SNOW, ZORRO, VENUS, KARMEL, BONNIE BLUE, MONA, LISA,

W sercu: Meggy [*], Pampuszek [*], Fibi [*], Rossa [*], Vilemo [*], Sasha [*], Celica vel Chunni SunRat's [*], Lexi [*], Seventh Heaven [*], Delicja [*], Izzie [*], Lily [*], Muffinka [*], Foxy Lady [*], Brook [*], Brandy [*], Shandy [*], Lucynka [*], Whisky [*], Bajka [*] Daisy [*], Morelka [*], Impala [*], Tessa [*], Tequila [*], Iliada HS [*], Wydra Serduszko [*], Brie [*], Mary [*]
 
 
     
jacek.ciach 



Dołączył: 10 Cze 2012
Posty: 69
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 23:02   
   Zwierzątka: szczury


Też dr Piasecki, czy inny?
_________________
[*]Flava, [*]Grysia
[*]Cuddy, [*]Mała, [*]Fila, [*]Mika, [*]Mela, [*]Tosia
 
     
Ogoniasta 
<:3 )~<:3 )~



Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 1026
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 23:04   
   Zwierzątka: 11 szczuraskowych piękności :)


jacek.ciach napisał/a:
Też dr Piasecki, czy inny?


dr Piasecki
_________________
ODYSEJA spod Husarskich Skrzydeł, DZIKA BERTA, XAVI Rotta Taivas, FREYA, LADY SNOW, ZORRO, VENUS, KARMEL, BONNIE BLUE, MONA, LISA,

W sercu: Meggy [*], Pampuszek [*], Fibi [*], Rossa [*], Vilemo [*], Sasha [*], Celica vel Chunni SunRat's [*], Lexi [*], Seventh Heaven [*], Delicja [*], Izzie [*], Lily [*], Muffinka [*], Foxy Lady [*], Brook [*], Brandy [*], Shandy [*], Lucynka [*], Whisky [*], Bajka [*] Daisy [*], Morelka [*], Impala [*], Tessa [*], Tequila [*], Iliada HS [*], Wydra Serduszko [*], Brie [*], Mary [*]
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 23:07   

1ml to wydaje się bardzo dużo nawet na logikę.
a 0,25mg to juz sensownie, bo to będzie 2,5 kreski na insulinówce.
_________________

 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 23:25   

Na logikę jeśli Forte 200mg/5ml podaje się 0.25ml na głowę, to 100mg/5ml powinno być 0.5ml. Pytanie też brzmi, jakie są masy szczurków Ogoniastej i jacka. Tak w ogóle 1ml zawiesiny to jest naprawdę dużo, ja bym się trochę bała podawać dopyszcznie strzykawką w jednej dawce, już abstrahując od stężenia i zaleceń, wolałabym chyba zmienić lek.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Kami 



Dołączyła: 19 Maj 2011
Posty: 1446
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie Mar 03, 2013 23:25   
   Zwierzątka: nie ma :(


Moje szczury dostawały niedawno 0,25ml (waga 330g) i 0,35ml (waga 460g) dwa razy dziennie. Summamed 100mg/5ml. Pamiętam, że wetka wspominała, że dawkowanie jest dość szerokie i że dostaliśmy taką pośrednią dawkę.
_________________
Moje słoneczka:
Roxanne Weasley HF (16.08.2011 - 1.06.2013)
Batalia SR (1.03.2012 - 15.12.2013)
Bellatrix Lestrange HF (16.08.2011 - 21.10. 2014)
Bitwa SR - (1.03.2012-13.04.2015)
:serducho: :serducho: :serducho: :serducho:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 11