Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stronghold, selamektyna
Autor Wiadomość
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 14, 2008 15:31   Stronghold, selamektyna
   Zwierzątka: ogony


Kilkakrotnie spotkałam się ze stosowaniem u szczurów Strongholdu na świerzba.
O opinię spytałam dr Jabłońskiej. Oto co powiedziała:

W zasadzie najpopularniejsze jest stosowanie iwermektyny i to w Oazie podają. Ale, jeśli ktoś nie ma iwermektyny, można podać selamektynę (Stronghold - często stosowany np. u szczeniaczków) i osiągnąć podobny efekt.
Efekt chwilowy (tuż po podaniu) zdaniem Jabłońskiej jest ten sam w przypadku obu leków. Różnica polega w czasie trwania działania: iwermektyna 7-14 dni, a selamektyna miesiąc.
Drugą różnicą jest cena. Selamektyna jest sprzedawana w ampułkach i nie ma możliwości wielokrotnego z niej korzystania. Po pobraniu dawki dla szczura - ampułkę trzeba wyrzucić. Cena ampułki w Oazie to 25 zł.

Ogółem, jej zdaniem, jeśli wet umie podać Stronghold szczurowi i zna dawkowanie - nie ma przeciwskazań.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
yavi 



Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 1
Wysłany: Wto Lis 08, 2011 15:50   
   Zwierzątka: Szczury


<reanimuje temat>

My zazwyczaj dostajemy (drugi raz już) toto w strzykawce. W sumie wolę nie dziabać ogonów igłami jeśli nie muszę, do tego opłacany wetowi haracz spada jeśli podaję lek sam - a łatwiej mi wedle wskazań weta nakropić na kark i potrzymać na osobności chwilkę, niż zastrzyki robić.

Pomagać - pomaga, na świerzbowe strupki przynajmniej - znikają jak powinny.

Ale - pytanie - czy orientuje się ktoś jaki toto ma termin ważności? Bo zastanawiam się czy jest od razu do wywalenia, czy można przetrzymywać (np. w lodówce) do następnej dawki/okazji?
 
     
Pućka 



Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 397
Skąd: Ostrołęka / Warszawa
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 17:16   
   Zwierzątka: pies


Z tego co napisała Nisia, wynika, że po podaniu jednorazowo Strongholdu, czeka sie miesiąc na podanie drugiej dawki? Bo w przypadku iwermektyny po 7-10 dniach trzeba powtórzyć.. dobrze zrozumiałam? I ile takich powtórzeń trzeba zrobić w przypadku Strongholdu?
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 17:33   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Pućka, nie, Stronghold wystarczy raz podać.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 17:58   

quagmire, ja powtarzałam raz. I z tego co wiem, trzeba powtórzyć.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 18:11   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Mój weterynarz z kolei twierdzi, że się nie powtarza.
Taka jest różnica, bo przez ten czas, gdy invermektyna już nie działa (stąd powtarzanie zastrzyku/zakroplenia), to taki Stronghold wciąż działa.
Jest też sporo droższy.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Cola 
dumny student wet :D



Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 1730
Skąd: Gdańsk/Olsztyn
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 18:24   
   Zwierzątka: kot


moja wetka powiedziała że jak będą pasożyty to powtórzyć a jak nie to nie.
_________________
mam kota.
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 18:28   

Ja dostałam zalecenie powtórzenia, po prostu dostałam do domu ampułkę, która została napoczęta.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 10, 2012 18:46   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Mój wet nie zaleca powtarzania. I tym dla mnie różni się (pozytywnie) selamektyna od ivermektyny. Ale podejrzewam, że przy ostrych stanach możliwe jest powtarzanie - tyko kto z nas ma ostre przypadki inwazji pasożytów? To raczej rzadkie. Nie miałam też przypadku leczenia świerzba, zazwyczaj tylko wszoły w niewielkich ilościach.

Ale może popatrzeć do źródeł? Z ulotki:
Cytat:
Leczenie i zapobieganie infestacji pcheł (koty i psy) - (...) produkt powinien być podawany zwierzętom w miesięcznych odstępach czasu przez cały „pchli sezon”
Zapobieganie dirofilariozie (koty i psy) - Produkt może być stosowany przez cały rok lub przynajmniej miesiąc od pierwszego kontaktu zwierzęcia z komarami do końca sezonu występowania komarów w odstępach miesięcznych (...)
Leczenie inwazji nicieni (koty i psy) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie wszołowicy (koty i psy) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie świerzbu usznego (koty) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie świerzbu usznego (psy) - Należy podawać jedną dawkę preparatu. (...) Po 30 dniach od leczenia lekarz weterynarii może powtórnie zastosować preparat u tego samego zwierzęcia.
Leczenie inwazji tęgoryjców (koty) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie świerzbu skórnego (psy) - Aby całkowicie zlikwidować świerzbowce należy podawać jedną dawkę preparatu przez dwa kolejne miesiące.

Czyli leczenie świerzba może wymagać podwójnych dawek (ale po miesiącu!), a w pozostałych przypadkach wystarcza jednokrotna dawka. Zapobiegawczo może być co miesiąc - rozumiem, że ma to zastosowanie jeśli zwierze ma kontakt ze źródłem pasożytów.
Tyle teoria. A praktyka jak to praktyka pewnie bywa różna.

/Edit
Coś mi wycięło fragment o pchłach.
 
     
Pająk 
z pajęczyny



Dołączyła: 07 Lis 2010
Posty: 140
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lut 11, 2012 09:21   
   Zwierzątka: 6x ogon


Trzy razy leczyłam stado ze świerzbu strongholdem, i wystarczyła jedna dawka, za każdym razem.
 
 
     
LaLuna 
szczurlover



Dołączyła: 14 Lis 2011
Posty: 295
Skąd: DGL
Wysłany: Wto Lut 14, 2012 19:36   
   Zwierzątka: TŻ i Nemi


jaką dawkę stosować na jednego szczura, gdzie kropić?
( dawka stronghold )
_________________
Na ich temat
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Wto Lut 14, 2012 23:35   

LaLuna, jedną dużą kroplę na kark, między łopatkami trochę powyżej (dawki Ci dokładnie nie podam, bo przynajmniej moja wet po prostu dawała jedną kroplę, może inni jakoś dokładniej dawkują). Trzeba dobrze rozgarnąć sierść i nakroplić na skórę i zostawić tak. Najlepiej szczura na chwilę czymś zająć, żeby nie lizał od razu.
 
     
LaLuna 
szczurlover



Dołączyła: 14 Lis 2011
Posty: 295
Skąd: DGL
Wysłany: Śro Lut 15, 2012 00:20   
   Zwierzątka: TŻ i Nemi


Kasik, dostała sporo na kark, i wtarłam nie spodziewałam się, że stronghold jest tak płynną cieczą. chwilę potrzymam ją samą, żeby Luny nie wzięło na iskanie.
_________________
Na ich temat
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Śro Lut 15, 2012 18:56   

LaLuna, odpisałam też w SB. Tego się nie wciera - nakrapla się i tak zostawia. Zakropliłaś obydwie szczury?
 
     
LaLuna 
szczurlover



Dołączyła: 14 Lis 2011
Posty: 295
Skąd: DGL
Wysłany: Śro Lut 15, 2012 19:57   
   Zwierzątka: TŻ i Nemi


jeden jest szczepiony ivementryną. drugi jest kropiony. moja Dr Wet. mówiła, że w przyszły poniedziałek mam wpaść z Luną na zastrzyk drugi z ivemektryny albo zakropić ją strongholdem.
_________________
Na ich temat
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 12