Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy z zębami
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 01:03   Próchnica i inne choroby zębów.
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Cytat:
Głównym czynnikiem etiologicznych próchnicy zębów są bakterie płytki nazębnej.
W 1960 roku przeprowadzono doświadczenia na szczurach. Grupę szczurów wyjęto z macicy w drodze cesarskiego cięcia i hodowano w warunkach jałowych dietą wysoko węglowodanową. Druga grupa karmiona była taką samą dietą w warunkach niejałowych. Okazał się, że u szczurów hodowanych jałowo nie doszło do powstania próchnicy, w przeciwieństwie do szczurów karmionych niejałowo. Badania te dają niezbity dowód na udział bakterii w powstaniu próchnicy.


Ze strony: http://docere.pl/?m=86&a=4301

Cytat:
Eksperymenty wykazały, że zmutowany, nomen omen, Streptococcus mutans po wprowadzeniu do jamy ustnej wygrywa walkę z dotychczasowymi jej mieszkańcami.

Poddane terapii szczury nie miały najmniejszych śladów próchnicy, nawet kiedy naukowcy pozwolili im opychać się wyłącznie słodyczami.


Ze strony: http://www.dentonet.pl/?s...83&a=4&pID=2506
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 01:16   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


http://ratguide.com/healt...alocclusion.php

Artykuł po angielsku opisujący schorzenie, które dosłownie można przetłumaczyć: Nieprawidłowy zgryz. Nie jest to próchnica, ale jest to najczęściej występująca u szczurów choroba uzębienia.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pią Sty 18, 2008 10:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 10:17   
   Zwierzątka: ogony


Ja tylko chcę nadmienić, że malocclusion, to nie próchnica. To zestaw objawów wiążących się z krzywymi i wrastającymi siekaczami (łamanie się, ropnie etc.). Ale nie ma to nic wspólnego z próchnicą.

Poza tym, jak każdy wie, próchnica wiąże się z jakością tkanki zęba. Jedni mają zęby "słabe" (jak ja) i co chwila biegają do dentysty, a inni "mocne" i próchnica się ich nie ima. Oczywiście, higiena jamy ustnej też jest ważna, ale znam osoby, które obżerają się słodyczami i próchnicy nie mają. Takie zęby...

Szczur, jak wiadomo, ma bardzo mocne zęby. Dlatego zdziwiłabym sie, gdyby któryś miał próchnicę. Zresztą, nigdy nie słyszałam o próchnicy u szczura.

Możliwa jest też demineralizacja zęba. Ma to związek ze złą dietą. Zęby wtedy stają się osłabione i podatniejsze na łamanie (mogą też wypadać). Mineralizację zębów łatwo poznać po kolorze - zdrowe zęby powinny mieć kolor żółtawy do pomarańczowego. Źle mineralizowane są białe.
W przypadku słabej mineralizacji pomaga Roboran H.

PS. Angels, tłumaczenie.... będzie. Ale mówię, malocclusion to trochę zboczenie od tematu. Chyba.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
Ostatnio zmieniony przez Nisia Pią Sty 18, 2008 10:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 10:18   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Nisia, ja wiem, że inne. Ale po części też związane z łamliwymi zębami. :roll:

Co do tej próchnicy u szczurów. To widać, że jest ona możliwa, ale w bardzo specyficznych warunkach. Wydaje mi się, że w domowych warunkach łatwiej o odmineralizowanie zębów, niż o ich spróchnienie.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 10:33   
   Zwierzątka: ogony


AngelsDream, a ja bym się upierała, że ta "próchnica" to raczej złe zdiagnozowanie choroby. Demineralizacja - ok. Łamanie, wypadanie zębów - też ok. Chroby przyzębia, ropnie (jako skutek zakażenia) z tego powodu lub z powodu urazu zęba - tez ok. Ale próchnica?
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 18, 2008 10:36   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Nisia, nie wiem. Ja w ogóle nie słyszałam nigdy, żeby szczur miał próchnicę, ale białe zęby widziałam, a i owszem. U Cida.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Sty 18, 2008 12:07   

AngelsDream, będę dzis w Oazie i zapytam o tą próchnicę. Przyznam, że niezwykle mnie to ciekawi. Wieczorem dopiszę czego sie dowiedziałam. :)
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 19, 2008 22:23   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Tymczasem ja spytałam o próchnicę i się dowiedziałam u doktor Jałonickiej tyle, że:

- nieprawdopodobne wydaje się, że zachorowałby na nią tylko jeden szczur ze stada, a pozostałe nie

-przy odpowiedniej podaży minerałów i prawidłowym ich przyswajaniu takie coś, jak próchnica nie powinno mieć miejsca, a jeśli już to bardziej prawdopodobne jest odmineralizowanie na które wcale nie trzeba specjalnie dużo czasu

- co do łamania się zębów u szczurów, to najczęstszą przyczyną jest piłowanie krat lub wypadek...
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 21, 2008 15:13   Nieprawidłowy zgryz
   Zwierzątka: ogony


Źródło: http://ratguide.com/healt...alocclusion.php

Definicja
Nieprawidłowe ułożenie zębów, które uniemożliwia właściwe, równoległe ułożenie zębów lub szczęk.

Objawy
Najbardziej oczywistymi oznakami jest widoczny przerost lub nierówny wzrost siekaczy.
Szczur z nieprawidłowym zgryzem może się ślinić, trzeć łapką po pyszczku lub wydzielać nieprzyjemny zapach z pyszczka. Innymi objawami są: niemożność gryzienia twardych rzeczy, utrata wagi, bolesność w pyszczku lub jego pobliżu. Również może się przydarzyć złamanie dolnych lub górnych siekaczy.

Etiologia
Szczury są monofiodontami (monophyodont), co oznacza, że mają tylko jeden zestaw zębów przez całe życie. W normalnych warunkach, szczury mają po 4 siekacze, dwa krótkie na górze i dwa zakrzywione długie na dole, oraz 12 trzonowców w tyle pyszczka, po 3 z prawej i lewej strony szczęki, identycznie w szczęce dolnej i górnej. Siekacze mają otwarty korzeń, w przeciwieństwie do 12 trzonowców – jest to przyczyną ciągłego wzrostu zębów o około 4-5 cali (ok. 10-12,5 cm) w ciągu roku. Po stronie zewnętrznej (czyli tej od zewnątrz pyszczka) pokryte są twardym, żółtym szkliwem, których kolor związany jest z występowaniem zawierającego żelazo pigmentu. Ten kolor zębów jest normalny i pogłębia się z wiekiem. Ostry kształt zakończenia siekaczy związany jest z pocieraniem ich wzajemnie o siebie podczas ruchów szczęk (tj. podczas zgrzytania ząbkami). Dzięki takiemu kształtowi siekaczy, szczur może gryźć w sposób efektywny. Pomiędzy dolnymi siekaczami zazwyczaj występuje niewielka przerwa, wiążąca się z podwójnym stawem żuchwowym (edit. jeśli się mylę – niech mnie ktoś poprawi), dzięki któremu mogą się delikatnie rozchylać – jest to pomocne przy łupaniu nasion i orzechów.

U zdrowych szczurów siekacze są ustawione prawidłowo, naprzeciw siebie, zaś ich długość jest stała dzięki zgrzytaniu ząbkami (u zdrowych szczurów nie jest potrzebne dodatkowe ścieranie zębów na twardych rzeczach).

U szczurów z nieprawidłowym zgryzem, siekacze ustawione są nieprawidłowo i nie mogą być ścierane przez zgrzytanie ząbkami. W związku z tym ich siekacze rosną dalej i zakrzywiają się. Jeśli nie są przycinane, mogą uszkodzić miękkie podniebienie, co z kolei może być przyczyną stanów zapalnych i ropni. Szczur może odmawiać jedzenia i głodować. Nieprawidłowy zgryz może być też skutkiem urazu (tj. utrata zęba w wyniku uszkodzenia korzenia lub wypadku), choroby zębów/przyzębia, wad genetycznych, nowotworu lub innych przyczyn nie związanych z infekcjami.

Ważne jest, w celu zachowania zdrowia, kontrolowanie długości zębów i stanu pyszczka. Źle ustawione zęby musza być przycinane co 2 tygodnie do 2 miesięcy (zależnie od szybkości wzrostu zębów. Zakażenie trzonowców może prowadzić do powstawania ropni w pyszczku. Ropnie te mogą pozostawać niewykryte, dopóki rozwijają się w rejonie naskórka (nabłonka? – chodzi o powierzchniową warstwę skóry w pyszczku). Objawem sugerującym występowanie ropni jest przykry zapach z pyszczka. W takich sytuacjach weterynarz może otworzyć pyszczek, oczyścić ropień i usunąć zainfekowany ząb.

W przypadku występowania ropni i stanów zapalnych w pyszczku, zaleca się stosowane miękkiej diety (na czas leczenia).

Następujące zdjęcia prezentują:
- ropnie powstające w wyniku nieprawidłowego zgryzu: http://ratguide.com/healt...ss_figure_5.php (uwaga! dość drastyczne!)
- porównanie prawidłowego zgryzu
i nieprawidłowego
(zdjęcia ze strony http://ratguide.com/healt...on_figure_1.php )
- artykuły niezbędne do przycinania zębów:
cążki do obcinania dwóch zębów (mąką służy do tamowania ewentualnego krwawienia – dobra do tego celu jest mąka kukurydziana)
cążki do obcinania jednego zęba
Zdjęcia pochodzą ze strony http://ratguide.com/healt...on_figure_2.php
- przycinanie zębów (cały artykuł z opisem doboru długości zęba do przycięcia jest tu: http://ratguide.com/healt...on_figure_3.php )
- inne przypadki i sposób określenia długości zębów do przycięcia: http://ratguide.com/healt...on_figure_4.php
Warto zwrócić uwagę na jedno zalecenie. Dolne zęby obcinamy tylko na długości, gdzie są one przezroczyste.

Leczenie
*Uwaga. Obcinania zębów każdy się może nauczyć. Jeśli złapie się wprawę – jest to bardzo łatwe. Jeśli chce się ktoś nauczyć, proszę pytać weterynarza o wskazówki.

Do obcinania zębów przydatne są: cążki do obcinania pazurów, wiertła dentystyczne, cążki-gilotynki dla psów. Niektórzy uważają, że gilotynki są szczególnie przydatne do obcinania górnych siekaczy.

W zależności od szybkości wzrostu zębów, należy je obcinać co dwa tygodnie do dwóch miesięcy.

Jeśli nieprawidłowy zgryz jest wynikiem urazu, można przyciąć ząb wówczas, gdy uszkodzony naprzeciwległy siekacz odrośnie do właściwej długości lub, gdy dany ząb jest przerośnięty.

Jeśli wdał się stan zapalny, należy zastosować silny antybiotyk (np. clavamox) oraz kilkakrotnie w ciągu dnia płukać pyszczek roztworem soli fizjologicznej.

Jeśli stwierdzono chorobę przyzębia, można ją leczyć przez usuwanie kamienia nazębnego, podawanie antybiotyków i płukanie roztworem chlorheksydyny.

W razie bólu należy podawać leki przeciwbólowe.

Nieprawidłowy zgryz może być wywołany przez nowotwór. Rokowania takich nowotworów są złe i jeśli szczurek cierpi – należy rozważyć eutanazję.

Opieka nad szczurkiem
Sprawdzaj ustawienie zębów. Jeśli szczurek na wadę zgryzu – rób to raz na tydzień.

Używaj cążków-gilotynek do jednoczesnego obcinania obu górnych zębów.

Używanie gilotynek zapobiega, w przypadku kruchych zębów, ich rozdwojeniu.

Nie obracaj narzędzia wokół zęba podczas przycinania, aby uniknąć jego dalszych uszkodzeń.

Chroń miękką tkankę pyszczka i języka przed uszkodzeniem. Wskazane jest przycinanie zębów z pomocą drugiej osoby, trzymającej szczura.

Jeśli szczurek nie chce siedzieć spokojnie, można owinąć go ręcznikiem.

W razie bólu, podawaj leki przeciwbólowe, aby szczurek jadł i nie chudł.

Podczas leczenia podawaj miękkie jedzenie, aby uniknąć odwodnienia. Regularnie kontroluj pyszczek.

Kontroluj wagę szczurka. W razie potrzeby podawaj np. Nutridrink.

Zapobieganie
W przypadku wad zgryzu uwarunkowanych genetycznie nie ma możliwości zapobiegania. Takie szczury nie powinny być rozmnażane.

Zapobiegaj szczurzym upadkom, aby unikać urazu/wybicia zębów.

Kontroluj regularnie pyszczek szczura, sprawdzaj, czy nie ma infekcji, cyst lub nowotworów. Sprawdzaj, czy dziąsła nie są zaczerwienione, czy nie ma obrzęków, ropy, problemów z gryzieniem twardych rzeczy, albo czy nie ma brzydkiego zapachu z ust.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
xxx 


Dołączyła: 12 Sty 2008
Posty: 100
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw Sty 24, 2008 21:10   

mialam spory problem z wada zgryzu ale u ....krolika....
mysle jednak ze to co tu napisze moze sie przydac komus kto ma podobny problem z szczurkiem....

wade zauwazylam dopiero kolo roku kiedy krolik zaczal miec problemy z jedzeniem....okazalo sie ze dolne zeby wypchnely mu gorne w kierunku podniebienia a te prawie wrosly mu w podniebienie.....oprocz tego mial koszmarne zgnile? te zeby....brazowe,kruche....

z przypadkowych powodow zaczelam mu dawac wode w naczynku zamiast w poidle....i co? na dnie naczynka ciagle pozostawalo pelno farfocli jedzeniowych z jego zebow....po prostu zwierze pijac z naczynka plucze sobie tez zeby...pojnik zmniejsza ten efekt.....po paru miesiacach zeby staly sie mocne,zdrowe,krzywy zgryz zostal ale mysle ze u tych zwierzakow z krzywym zgryzem woda w misce jest podwojnie korzystna,najlepiej herbatka z czerwonokrzewu do picia przez jakis czas(zawiera naturalnie duzo fluoru)....
mojemu krolasowi pomoglo.....
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 24, 2008 21:14   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


xxx, bardzo ciekawe obserwacji. Jednak co do farfocli jedzenia, to akurat wiem z doświadczenia, że nie lądują tam ze szczurzych pyszczkó tylko z całej klatki razem z hamakami, szmatkami, kupami, etc. :oops:
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Justka1 



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 2512
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro Mar 26, 2008 01:39   Problemy z zębami
   Zwierzątka: małe stadko


Dzis zauwazylam u Ori przebarwienie na zębie.Takie samo przebarwienie miala Dzidzia [*] gdzie byl to powazny stan zapalny zeba,ktorego chciala sobie sama usunac.
Czy mam sie martwic tym czy nie?
Z pyszczka jej nie smierdzi jak to mialo miejsce u Dzidzi.


Zmieniłam temat, na bardziej odpowiedni, mod wuwuna
Ostatnio zmieniony przez wuwuna Sob Cze 06, 2009 08:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 26, 2008 10:11   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Justka1, przebarwione podobnie zęby miał Cid, któremu brakowało minerałów i witamin po chorobach.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 26, 2008 10:22   

Justka1, podobnie miał Ryjuś, przez przewlekłą chorobę. Zalecono podawanie cebionu multi przez 14 dni i przeszło. :)
 
     
Justka1 



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 2512
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro Mar 26, 2008 12:59   
   Zwierzątka: małe stadko


Viss-a co to ten cebion i mniej wiecej jaki to koszt?
Ori jest ciagle zakatarzona,bo mala szczypawica zwiewa i siedzi przyscianach..a jest przeciez na dworze zimno,wiec od sciany ciagnie :roll:
Juz raz mala zapalenie osjkrzeli i to dosc niedawno.

Angels-jej nie brakuje niczego,bo dostaja doslownie wszystko,a kostki wapienno-mineralne wisza 2 w wolierze,poza tym dostaja Herbal Petsa witaminy roznego typu,a takze gerbery deserowe ;) .
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.29 sekundy. Zapytań do SQL: 12