Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieustająca biegunka
Autor Wiadomość
Matee 


Dołączył: 08 Cze 2020
Posty: 3
Wysłany: Pon Gru 28, 2020 17:18   Nieustająca biegunka

Witam
Od pół roku mam szczurkę dumbo - Eris. W tej chwili ma około 9 miesięcy. Odkąd ją mam ma problemy z biegunką ( nie wiem czy miała wcześniej). Z początku sądziłem, że są to "streskupki". Gdy spadła z wagi i osłabła podałem jej provitę probiotyk. Ustabilizowała się co nieco i zaczęła przybierać na wadze. Do września przybrała ze 115 gram do 230 gram, choć jej kupki nigdy nie były idealne. Niby robiła je w całości, lecz były jasne,rozlazłe i brzydko pachnące. Kombinowałem przez ten czas z pokarmem, sądząc że jest to może uczulenie , lecz nie dostrzegłem żadnej reguły. We wrześniu znów spadła z wagi, do 180 gram, a biegunka się nasiliła. Od czasu do czasu zasikiwała się również. U weterynarza po badaniu kału stwierdzono giardiozę. Leczyłem ją Eradią, następnie jakimś antybiotykiem. Od początku leczenia podaję również Diaro-Herb (przynosił efekt, ale przestał). Po badaniu kontrolnym stwierdzono, że giardiozy już nie ma. Lecz biegunka wciąż jest, a szczurka dalej nie przybiera na wadze. Teraz minął miesiąc od końca leczenia a ona waży 190 gram, ma wodnista i śmierdzącą biegunkę. Spróbowałem znowu provity probiotyk lecz już nie zadziałało. Ponadto od czasu do czasu dziwnie pachnie (inaczej niż tylko kałem). Ma wtedy nastroszone futerko i jest osowiała. Prawdopodobnie jej mocz tak pachnie.
Generalnie , choć wygląda jak kościotrup, Eris ma zazwyczaj dobry nastrój, duży apetyt. Jest bardzo ufna i chętnie wychodzi na wybieg.

Czy ktoś spotkał się z tak uporczywą biegunką? Ma ktoś może jakiś pomysł co jej może dolegać?
Może jakieś porady żywieniowe? (głowną karmą jest Versele-Laga Complete, czasami dostaje również Versele-Laga Nature Rat)
Czy to możliwe, żeby to było uczulenie pokarmowe, np na białko? Istnieją karmy dla szczurów pozbawione całkowicie białka (i czy ewentualne takie karmienie byłoby możliwe)?

Będę wdzięczny za każdą sugestię, bo mi już brakuje pomysłów.
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Gru 29, 2020 01:42   

Matee, gdzie mieszkasz, z jakim weterynarzem się kontaktowałeś? Przede wszystkim znajdź porządnego weta do konsultacji, bo jest bardzo mała szansa, że na forum Ci ktoś wywróży, w czym problem. Brzmi to jak jakaś zaawansowana choroba wewnętrzna. Porządny weterynarz by tego problemu nie zostawił bez diagnozy. Nastroszenie i zasikiwanie mogą być związane z bólem jakichś narządów.

Co do karmy, VL Complete zawiera relatywnie dużo białka i nie jest ogólnie za dobrą karmą, ale na pewno sama w sobie nie powoduje takich problemów. Możesz spróbować (powolnej!) zmiany np. na Mixeramę, która ma o wiele lepszy skład, ale nie spodziewałabym się, żeby wiele to pomogło.

Przede wszystkim wygląda na to, że szczura należałoby dożywić, np. nutridrinkami, kaszką Sinlac.
 
     
Matee 


Dołączył: 08 Cze 2020
Posty: 3
Wysłany: Wto Gru 29, 2020 22:42   

Mieszkam w Lublinie, leczę szczurka w klinice na Szmaragdowej u doktor specjalizującej się w gryzoniach. Na dniach będę się kontaktował z kliniką w celu dalszej diagnozy problemu. A sam zacznę więc od powolnej wymiany karmy.
Jeśli szczurkowi szkodzi białko, nie zaszkodzi mu nutridrink?
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Gru 29, 2020 23:22   

Matee, skąd koncepcja, że szkodzi jej akurat białko? Nie masz na to przecież dowodów, to może być cokolwiek. Każdy nowy pokarm trzeba podawać ostrożnie i obserwując reakcję.

Polecani szczurzy weterynarze w Lublinie, do których jeszcze możesz (a konkretnie to - powinieneś) się zgłosić:

ODDZIAŁ DROBNYCH SSAKÓW UP LUBLIN
DR N. WET. JERZY ZIĘTEK
LEK.WET. ANNA WILCZYŃSKA

PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA „REX”
LEK. WET. NADIA CHLEBICKA
 
     
Matee 


Dołączył: 08 Cze 2020
Posty: 3
Wysłany: Pon Sty 04, 2021 21:23   

Tak już w gwoli wyjaśnienia, okazało się, że mała ma najprawdopodobniej chłoniaka ( wskazują na to badanie usg oraz krwi ).
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3694
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sty 05, 2021 14:51   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


:glaszcze: Jakie to przykre. :kciuki:
_________________
449955886677
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 11