Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gato
Sob Sty 13, 2007 15:36
Martwica
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 16:33   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


falka, mam nadzieję, że solcoseryl pomoze. Jesli nie, to poszukaj chitopanu.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 17:08   
   Zwierzątka: kotka Puma


No chciałam chitopan, ale gdzie bym go wytrzasnęła w piątek wieczorem, cała sobota od 8 do 19:40 w szkole i niedziela od 8 do 14:30, rodzina na wyjeździe... na szczęście już jest coś na kształt strupka, więc nie smarowałam, mam nadzieję, że Skręcik nie będzie drapała, bo to podstawa. Dziękuję za wszystkie rady i Tobie Angelsdream za ten temat. Tak naprawdę człowiek nic nie wie, dopóki sam nie doświadczy :roll:
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 13:10   
   Zwierzątka: ogony


falka napisał/a:
No chciałam chitopan, ale gdzie bym go wytrzasnęła w piątek wieczorem,

Nie ma aptekach?? To przecież bardzo popularny lek. Kupujesz jakiekowiek mazidło z chitozanem... (Chitozan to pochodna chityny, tworzy tzw. "sztuczny naskórek").
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 13:37   
   Zwierzątka: kotka Puma


Nisiu, nie wiedziałam tego (nie znam się na lekach), a w aptece nocnej obsługiwał mnie młody pan, który nie umiał mi doradzić (zapytałam o odpowiednik chitopanu).

Na razie jest dobrze - powstał solidny strup, kiedy Skrętka go drapie słychać chrobotanie, jak jestem w domu mogę łatwo pilnować żeby tego nie ruszała. Jeśli, tfu tfu, zacznie się babrać to będę myśleć co dalej...
 
 
     
Margo 



Dołączyła: 20 Gru 2006
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 18, 2007 09:55   

Azi, właaśnie !
Ta ranka u mojego ciura wygląda tak jak u Skrętki falki.
Z tym, że w naszym przypadku, mały dostał 12 stycznia ivomec (chyba, bo nawet mi nie powiedziano, ale skoro 3 dawki w 10-dniowych odstępach, to pewnie tak, z resztą, to był zastrzyk na świerzb). Poprzednie strupki (które miał od drapania) przemywałam mu 2x dziennie jodyną. No i wyskoczył mu na plecach taki "kołtun". Zajrzałam do tego kołtuna, a tam taki właśnie strup/ranka. Wymacałam to, kiedy biorę strup w palce, nie przylega do mięśni. Myślałam, że to może uczulenie na jodynę. Ale znalazłam ten temat i teraz nie wiem. 22 mam następny zastrzyk. Mam czekać do poniedziałku, czy też smarować jakimiś środkami ?

Dodam, że zastrzyk był 12 stycznia, a "kołtun" pokazał się 16 sty.
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Czw Sty 18, 2007 15:30   
   Zwierzątka: kotka Puma


Margo, ja smarowałam dopiero kiedy Skrętka rozdrapała strupa i wylazło mięso. Pod tym kołtunem martwica zagoiła się na tyle, że kiedy odpadł (ta cała sierść i strup - wszystko odpadło) to już nie musiałam smarować i dość szybko się zagoiło. Natomiast tą poprzeczną pręgę smarowałam tak jakby na trzy raty, bo trzy razy Skrętka się pozbywała strupa, ale każdym razem był mniejszy i goił się szybciej. Teraz ma już tylko lekko gołe w tym miejscu i jest ok.
 
 
     
Margo 



Dołączyła: 20 Gru 2006
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 14:56   

falka, to coś... Hmm, jak by to opisać ? Na tym jest strupek, a w niektórych miejscach przy tym strupku widać niewielkie ślady po drapaniu. Ale ten strupek pokrywa sierść. Pod tym strupkiem jest jakby zgrubienie. I czasami sama już nie wiem, czy to zgrubienie jest przez te strupki, czy może pod strupami jest jakaś opuchlizna. Ale tak jak pisałam, kiedy biorę to w palce, nie przylega do mięśni itp.
Czy powinnam to smarować (jeśli tak, to czym najlepiej?), czy zostawić, jak jest do wizyty u weta ?
Słyszałam też, że na takie coś dobry jest Rivanol.
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 15:50   
   Zwierzątka: kotka Puma


Margo, nie martw się, ten strupek odpadnie i będzie pod nim różowa skórka. strupka nie smaruj, skóry nie smaruj. dopiero jeśli szczur rozdrapie skórę po odpadnięciu strupa to wtedy smaruj. ja stosowałam solcoseryl w żelu (16zł w aptece), inni forumowicze polecają też chitopan (u weta) lub jego odpowiedniki ludzkie (cokolwiek z chitozanem). solcoseryl przyspiesza gojenie i po powstaniu strupa należy zaprzestać stosowania, natomiast chitopan tworzy błonkę pod którą rana się goi.
aha, no i nie ruszaj tego, im dłużej to się będzie trzymało tym lepiej, bo szczurek sobie nie rozdrapie, a pod strupem się zagoi ładnie.
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Sty 19, 2007 16:31   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


A ja polecam Gentamicin w maści. To lek na oczy, dla ludzi, na receptę. Wet dał mi receptę jak bianusia miała martwicę. Przydało się też przy Cyrusku po kastracji (zastrzyki pooperacyjne). Maść kosztowała mnie zawrotną kwotę 3 złociszy ;)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
fajer 



Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 7
Skąd: wrocław
Wysłany: Wto Mar 27, 2007 22:40   
   Zwierzątka: szczur'zyca Woti i Zani


mam takie pytanie, czy ta martwica jak sie zagoi to normalnie zarasta sierscia czy tez zostaje taki lysy placek (w sensie blizna)?
oraz czy to jest bardzo grozne, czy poprostu traktowac to jak rane, bo jesli nie to powinnienem sie martwic i poszukac czegos zamiast jodyny zaleconej mi przez weta?
_________________
Wiem! nazwe moje ogonki Woti i Zani:)
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 27, 2007 22:43   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


fajer, martwica powinna zarosnąć normalnie sierścią. Należy liczyć się z tym, że ona bardzo swędzi i szczurek może być poddenerwowany, Jodyna wystarczy, choć u niektórych szczurków lepiej działa chitopan.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 28, 2007 08:56   

AngelsDream, mam 3 szczury z martwica i żadnemu sierścią te miejsca nie zarosły. :?
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 28, 2007 10:13   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Viss, może to zależy od skali? Czli widać: duże martwice nie zarastają, mniejsze owszem. [do 0,4 cm - 0,5 cm].
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 28, 2007 10:23   

Ale masz na myśli, że zarastaja futrem tego samego koloru? Bo Guci trochę zarosło, ale sierść jest biała.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 28, 2007 10:38   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Viss, zobaczymy po Cidzie, czy jemu zarośnie i jak dokładnie. herze zarosły normalnie małe martwice, ale naprawdę maleńkie.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 12