Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Starość - opieka, pielęgnacja straszych szczurów
Autor Wiadomość
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Pią Kwi 13, 2007 17:24   

Niteczka zaczyna cierpieć na starość...

mała ma już 2 lata i 7 miesięcy.
zaczynają się coraz poważniejsze problemy ze stawami tylnich łapek.
jest aktywna, je i pije normalnie, ale dużo więcej śpi, nie biega, najbardziej lubi drzemać w spokojnym miejscu...

boję się o nią...
 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią Kwi 13, 2007 21:23   
   Zwierzątka: ......


mataforgana, no to witamy w klubie, my tez drżymy o Kropkę seniorkę, najważniejsze, żeby do starości nie doszła jakaś poważna choroba... dbaj o dzielną staruszkę, trzymam kciuki...
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Sob Kwi 14, 2007 09:12   

helen.ch, nie martwiłabym się tak bardzo, bo mała jak na swój wiek jest zadziwiająco silna, co zaskakuje nawet naszą panią wet i wszystkie zaprzyjaźnione pielęgniarki w lecznicy, ale ten ropień na szyi małej dobija mnie totalnie...

to się nie chce goić...
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Sob Kwi 14, 2007 09:36   

mataforgana napisał/a:
to się nie chce goić...
z moich doświadczeń wynika, że ropnie w ogóle się ciężko goją. Utrzymuj aseptykę rany jak najlepiej się da (lignina zamiast ściółki), podawaj regularnie leki i będzie dobrze. Chłopcy F są młodzi, a obaj mieli malutkie ropnie na palcu i to się ciągnie do dziś. Dużo cierpliwości i czystość.
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Sob Kwi 14, 2007 10:01   

ja sie zastanawiam, czy u Nitki wiek też nie ma na to wpływu. organizm jest ogólnie słabszy. mała mieszka teraz sama, na ligninie, tak jak mi radziłaś, płuczemy, przemywamy, smarujemy, a wygląda to coraz gorzej :(
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 14, 2007 10:45   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Nisia napisał/a:
Fatka ma chyba otępienie starcze (tak też twierdzi wetka).

Objawy: niechęć do poruszania się, choć łapki są sprawne (o tyle, o ile mogą być sprawne u dwuletniego grubego szczurka). Ma problemy z podejmowaniem decyzji (gdzie pójsc, co zrobić). Ma tez kłopoty z przeskakiwaniem z półki na półkę, choć odległość między nimi to 10 cm oraz ze wspinaniem się. Czasem jej to się udaje, a czasem zaczyna ruch prawidłowo, potem ją coś "stopuje" i albo nie podnosi tylnych łapek (wspinanie), albo próbuje po prostu przejść przestrzeń między półkami (zamiast przeskoczyć).
Jednocześnie brak jakichś objawów neurologicznych, odruchy w normie.
Ma też niedobory, ale wetka, na podtswaie ząbków, twierdzi, że niewielkie.

Przyczynami otępienia są (wg Kacprzak) wiek, nadwaga, w małym stopniu niedobory.


Chyba warto tu wyjaśnić, że były to objawy związane z guzem mózgu, nie sama starością. (tak dla czytających w przyszłości ten temat)
 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Nie Kwi 15, 2007 15:38   
   Zwierzątka: ......


Kropka zrobiła nam przed chwilą psikusa okropnego, spała na narożniku, pod kapą a ja rozczulona robiłam jej zdjęcia z ukrycia, jednak jak odkryłam koc wydało mi się, że leży bardzo jakoś inaczej niż zwykle, dotknęłam ją, probowałam przewrócić na drugi bok, była wiotka, główka poleciała bezwładnie ... oddychała płyciutko, myślałam , że to już... łzy popłynęły, Natalka zaczęła krzyczeć: Kropciu jeszcze nie teraz!... chwilę to trwało potem powoli otworzyła oczka i wróciła do siebie. Była straszliwie wiotka, miękka.... Przerwałam coś? Czy tylko tak twardo spała? Nosiłyśmy, głaskałyśmy, tuliłyśmy i lałyśmy łzy. A ona drapać się zaczęła, napiła się, potem zjadła makaron gotowany i teraz spaceruje po podłodze. Niech ją nooo :?
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 16, 2007 09:51   
   Zwierzątka: ogony


helen.ch napisał/a:
Czy tylko tak twardo spała?

Bardzo możliwe. Kiedyś miałam to samo (ale szczura była młodziutka).
Poza tym mogła się czegoś bardzo przerazić. Dalej - pod kocem mogło być za mało powietrza.
Swoją drogą, ciekawa jestem, czy takiej staruszce nie należałoby podawać profilaktycznie czegoś nasercowego?

PALATINA, dzięki. Zapomniałam :)
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
toreadorek 


Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 37
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 16:08   
   Zwierzątka: koty, Buschschwanz Rennmause


A ja mam takie pytanie moze troche z innej beczki, ale tez dotyczace szczurzej starosci. Czy zdazylo wam sie ze jakis szczurek przez cale zycie byl zdrowy i odszedl tylko i wylacznie ze wzgledu na zaawansowany wiek??czy takie szczurki w ogole sie zdarzaja??
_________________
..........................................................................
 
 
     
Juni
[Usunięty]

Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 16:09   

toreadorek, Sid Sechmet. Zajrzyj do działy odeszły.
 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 18:17   
   Zwierzątka: ......


Moja Klarysa odeszła w wieku trzech lat, była ze sklepu, wzieta maleńka i wykarmiona pipetką, była zdrowa całe życie, troche tylko narwana i nerwowa, w ostatnich dniach miała problemy z oddychaniem, odeszła w nocy zwinięta w domku w kłębuszek.
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 18:47   

toreadorek, tak, zdarzają się. niedawno odszedł ze starości ogon Sechmet, o ile się nie mylę.

helen.ch, Nitka regularnie funduje mi zawał serca, bo podchodzę do klatki z cmokaniem i smakołykami, a ona zagrzebana w ligninie i zero reakcji...
ona już chyba nie słyszy...
 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 19:18   
   Zwierzątka: ......


mataforgana, moja słyszy jakby nawet lepiej niż kiedyś, za to chyba wogóle nie widzi... :( , odwraca np. głowę często dopiero jak zapukam w coś, oj staruszki staruszki
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Wto Kwi 17, 2007 19:22   

no a ja moge sobie pukać, wołać, Nitusia reaguje dopiero, kiedy ją dotknę...
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 19, 2007 13:21   
   Zwierzątka: ogony


Dołączę do tego tematu, jesli nie pasuje, to proszę przenieść.

Moja propozycja urządzenia klatki, gdy szczurek ma niedowład tylnych łapek (bez zaburzeń równowagi), a mimo wszystko lepiej, aby mieszkał w dużej klatce:


I szczegóły:


Zwróćcie uwagę na "królewskie schody na kupę" do kuwety. Odstęp między półkami-stopniami ok. 5 cm. Z czasem trzeba było dorobić pochylnię z najniższego stopnia do samej kuwety, bo myszka nie dawała radę wspiąć się na wysokość 8 cm.
Pomiędzy półką z prętów z domkiem a półką z gniazdkiem z trawy jest półka, umieszczona 1 cm poniżej półki z prętów. Półka ta pomagała myszce w przedostawaniu się do gniazdka z trawy (schodziła na nią, a potem wchodziła na półkę z gniazdkiem).



Pomiędzy półką a dachem domku jest pochylnia.
Odległosć pomiędzy dachem a najwyższą półką była ok. 15 cm. Nie zmieniałam tego, ponieważ Tulka nie wykazała chęci wchodzenia tam.

Kąt nachylenia każdej pochylni był ok. 5-10 stopni. Przy wyższym nie dawała rady wchodzić (zsuwała się).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 12