Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Starość - opieka, pielęgnacja straszych szczurów
Autor Wiadomość
Kagero 
wyobraźnia kury.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 997
Skąd: spod Twojego łóżka.
Wysłany: Sob Sty 06, 2007 08:39   
   Zwierzątka: wszystkie za TM.


więc głównie są to objawy związane z układem nerwowym, kostnym i ogólne osłabienie...
a agresja pojawia się w przypadku choroby i towarzyszącego jej bólu, lub pogorszeniu zmysłów jak wzrok i słuch.
dziękuję.
_________________
I'm sick and I'm twisted, I'm broken - you can't fix it.
reality is truly scaring me


I'm gonna eat your brains and gain your knowledge!
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Sob Sty 06, 2007 12:31   

Chyna, moje szczury maja caly pokoj dla siebie... klatka jest dosc wysoka.. kiedy Bandi zaczal miec problemy z nogami kupilam mu druga nizsza klatke.. i wtedy juz cale dnie mial otwarte drzwiczki... bedac na drugim koncu pokoju staral sie dotrzec do klatki... ale czasem nie dawal rady i popuszczal po za klatka (pod koniec zycia mial biegunke powodowana guzem w jamie brzusznej...)

Bandi pod koniec zycia byl aniolem... "glaszcz mnie i glaszcz" ... zawsze byl misiowaty ale pod koniec przebil wszystko... agresji nie bylo nawet gdy wystepowal silny bol (zastrzyki i podnoszenie go - lapanie za brzuszek sprawialo bol.. podnoszenie przednich lapek podowodal bol .. wszystko bylo zwiazane z guzem w brzuszku...)
 
 
     
wanna 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 284
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Sty 06, 2007 22:07   
   Zwierzątka: Gupik Niesmiertelny


sachma ale chyba sobie nie pomyślałaś, że uśpiłam szczurka tylko dlatego że raz mnie ugryzł. To była naprawdę ciężka decyzja i trochę z nią zwlekałam po konsultacji z weterynarzem... ale jak pewnego dnia zobaczyłam Batmana w bardzo ciężkim stanie nie miałam już wątpliwości, że wolę mu ulżyć w cierpieniach...
 
     
nev!
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 01:45   

Orson - czarny szczur - siwieje. Słuchajcie, siwieje, i rzednie mu futro. Czy to objawy starości? Jest już w pełni dorosły, niech mnie ktoś sprostuje, ja naprawdę nie chcę myśleć, że to już starszy pan...
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 10:24   
   Zwierzątka: ogony


nev!, a ile ma? Rzednięcie futra zauwazyłam, ale siwienia u moich nie było, jak na razie.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Kagero 
wyobraźnia kury.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 997
Skąd: spod Twojego łóżka.
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 15:49   
   Zwierzątka: wszystkie za TM.


ale futerko może się w niektórych miejscach odbarwiać i odbiegać od koloru reszty ciała (czy też znaczeń) nawet u młodszych szczurów? czy tak? (i nie mam tutaj na myśli szczurów husky).
_________________
I'm sick and I'm twisted, I'm broken - you can't fix it.
reality is truly scaring me


I'm gonna eat your brains and gain your knowledge!
 
     
nev!
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 16:53   

no właśnie linieje... przerzedza mu się futro. będzie miał ponad rok szczurek, jest czarny z białym brzuszkiem i skarpetkami. po prostu ma coraz więcej białych włosów, i łysieje na plecach... normalnie zauważyłam już u niego fakturę gollaskowo - pomarszczakową na skórze...nie wiem... coś na porost włosów by się zdało. drugi szczurek jest trochę młodszy i nie łysieje ani nicm dodatkowo zauważyłam że Orson - starszy pan o którym mowa - jest taki... hm. nie wiem jak to okreslić. bardziej zbity, stężały. mniej się rusza, taka misiowa klucha.
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 17:12   
   Zwierzątka: ogony


nev! napisał/a:
fakturę gollaskowo - pomarszczakową na skórz

nev!, przejdź się do weta, aby sprawdzić, czy to nie grzybica. Jak kiedyś widziałam grzybicę to skóra wygladała podobnie...
A na porost włosów... Jest taki proszek z minerałami. Do nabycia u weta.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 17:40   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Nisia napisał/a:
A na porost włosów... Jest taki proszek z minerałami. Do nabycia u weta.

Mojemu Garethowi nie pomógł...

Nisia napisał/a:
nev!, przejdź się do weta, aby sprawdzić, czy to nie grzybica

Dokładnie też bym radziła sprawdzić.

Poza tym może to być ''łysienie" skutek nadmiaru testosteronu, ale wtedy towarzyszył by mu tłusty rudo-pomarańczowy nalot na skórze grzbietu, dość obfity.
Może to być też inne hormonalne łysienie lub coś zupełnie innego :roll:

Co do siwienia.
Ja nie zauważyłam czegoś takiego u swoich szczurów. No, może u Zurki pojawiły się dosłownie pojedyncze białe włoski na ciele (ale w sumie tak ok 10 sztuk).
Może chodzi o "przetykanie" jasnymi włoskami sierści u czarnego szczura?
U wielu czarnuchów (nie wszystkich!), gdy dorastają, pojawiają się pojedyncze, ale dość liczne, jasne włoski, zazwyczaj po bokach ciała i są to raczej krótkie włosy, nie długie -pokrywowe.
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 17:48   
   Zwierzątka: ogony


PALATINA napisał/a:
U wielu czarnuchów (nie wszystkich!), gdy dorastają, pojawiają się pojedyncze, ale dość liczne, jasne włoski, zazwyczaj po bokach ciała i są to raczej krótkie włosy, nie długie -pokrywowe

Dokładnie, to samo ma Alifek. Odkąd przyjechał do mnie, czyli w wieku ok. 8 miesięcy.

Ale siwienia jako takiego to u moich ogonów nie zauważyłam.

Zauważyłam też, że niektóre czarnuchy, gdy dorosną, robią się czekoladowe (tj. włosy robią się brązowo-czarne).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 17:53   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Nisia napisał/a:
Zauważyłam też, że niektóre czarnuchy, gdy dorosną, robią się czekoladowe (tj. włosy robią się brązowo-czarne).

Dokładnie. Mi tak zbrązowiała na starość Zuźka. Cały tyłek miała rudawy. No i była poprzetykana jasnymi włoskami po bokach.
Ale np. Zurka i Myszka nie miały ani tych jasnych włosków, ani nie zrudziały tak bardzo.
 
     
nev!
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 19:31   

no włosy białawe na boku mu się robią, a co do grzybicy... sprawdzę to. lepiej dmuchać na zimne...
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 12, 2007 16:44   otępienie starcze?
   Zwierzątka: ogony


Fatka ma chyba otępienie starcze (tak też twierdzi wetka).

Objawy: niechęć do poruszania się, choć łapki są sprawne (o tyle, o ile mogą być sprawne u dwuletniego grubego szczurka). Ma problemy z podejmowaniem decyzji (gdzie pójsc, co zrobić). Ma tez kłopoty z przeskakiwaniem z półki na półkę, choć odległość między nimi to 10 cm oraz ze wspinaniem się. Czasem jej to się udaje, a czasem zaczyna ruch prawidłowo, potem ją coś "stopuje" i albo nie podnosi tylnych łapek (wspinanie), albo próbuje po prostu przejść przestrzeń między półkami (zamiast przeskoczyć).
Jednocześnie brak jakichś objawów neurologicznych, odruchy w normie.
Ma też niedobory, ale wetka, na podtswaie ząbków, twierdzi, że niewielkie.

Przyczynami otępienia są (wg Kacprzak) wiek, nadwaga, w małym stopniu niedobory.

Będziemy dawać Roboran H i Nootropil na myślenie. I zobaczymy....
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
KAKA 


Dołączyła: 06 Lis 2005
Posty: 104
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Mar 12, 2007 17:10   
   Zwierzątka: szczur(y)


Ja się szczerze przyznam, ze cała moja gromadka prócz Fabiana jest własnie juz w wieku "starczym" (wszystkim dobija już powoli drugi roczek, albo już dobił jakiś czas temu). Nie spotkałam się z wyzej opisanymi objawami przez Nisię, ale wiem ze takowe są. Owszem zdarzała sie niechęć do ruchu, ale nie było problemów z podejmowaniem decyzji itp. Na to niestety nic nie mozna poradzic, starosć to starość. Można pomagać poprzez uzupełnianie niedoborów, odpowiednią dietę. Ale sami dobrze wiemy ze przychodzi wiek w którym organizm sie starzeje
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 12, 2007 17:31   
   Zwierzątka: ogony


KAKA, zdaniem jednej z wetek, może to być pierwszy krok do Alzheimera. Jak u ludzi - nie każdego to dotyka, ale zdarza się.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 12