Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Duszności
Autor Wiadomość
Angel 


Dołączyła: 20 Mar 2020
Posty: 3
Wysłany: Pią Mar 20, 2020 02:01   Duszności
   Zwierzątka: 7 szczurów


Vincent odszedł 24.02. Pod koniec marca miałby 2 lata. Opisze jego chorobę, może komuś to pomoże w rozpoznaniu, może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem.
Zaczęło się 26.01 w niedziele, wcześniej nie wykazywał żadnych objawów chorobowych. Był aktywny, miał apetyt, do tej pory był dominującym samcem, ale jakieś 2 miesiące temu został zdominowany przez Doriana, który długo wałczył o ta pozycje. Poza tym wszystko z nim było w porządku. W ta feralną niedzielę nagle zaczął się dusić. Biegał po podłodze i nagle nie mógł złapać oddechu. Myślałam ze się czymś zadławił i zastosowałam metodę „rzutu”, ale to nie nic nie dało. Poleciałam z nim do 24h kliniki gdzie dostał sterydy i terapię tlenową, co mu pomogło. Biorą pod uwagę możliwość infekcji razie czego dostał również antybiotyk Na drugi dzień pojechałam z nim do naszego weterynarza. W tym momencie nie miał żadnych duszności, oddychał na prawdę dobrze, jego drogi oddechowe były czyste. Kontynuowaliśmy antybiotyk w razie czego, ale podejrzewałyśmy pojedyncze zadławienie. Przez parę dni było dobrze, a potem się pogorszyło. Znowu nie mógł oddychać i schudł. Uśpiliśmy go i zrobiliśmy RTG, które wykazało czyste, piękne płuca. Natomiast zdjęcie wykazało pełno powietrza w jelitach, przez co uciskały one na przeponę co mogło powodować trudności w oddychaniu. Co było w tym momencie na prawdę prawdopodobnym scenariuszem, ponieważ saturacje miał na prawdę dobrą, na zdjęciu płuca były czyste, nie było widać żadnych guzów. Dostał espumisan, colon c i dietę bogata w błonnik. Przez chwilę na prawdę mu się poprawiło, przytył, jednak potem znowu nastąpiło pogorszenie, mocno schudł. Tym razem wykonaliśmy usg i pobraliśmy krew.Na usg nerki wyglądy nienaturalnie duże. Oprócz tego z uwagi na wykluczenie problemów z układem oddechowym spróbowaliśmy z krążeniem. Miał trochę sine tylnie łapki, ale też trudno było stwierdzić z uwagi na jego ciemną pigmentacje, ale próbowaliśmy bo to nie mogło zaszkodzić. Podejrzewaliśmy problemy z nerkami, ale wyniki badań krwi były naprawdę dobre. Wizyta była w piątek, dostałam megakaloryczny proszek dla psów i kotów, który rozpuszczało się w wodzie. Zjadł cała paczkę co było szokiem, rzucił się na to jak dziki i wykazywał mega aktywność.
W poniedziałek jak wróciłam z pracy myślałam, że nie żyje. Szybko pojechałam do weterynarza, gdzie podjęliśmy decyzje o uśpieniu. Sekcja wykazała duży guz w klatce piersiowej (którego nie było widać na zdjęciach wcześniej) oraz w przysadce. Oprócz tego płuca miały ciemne plamy i wyglądały jak płuca palacza. Co jest zastanawiające, ponieważ nikt nigdy przy nim nie palił. W zagranicznej literaturze pod hasłem tych ciemnych plam na płucach wyswietla mi się gogólnie nowotwór, ale w żadnym z przypadków raka płuc u szczurów nie spotkałam się z takim obrazem. Jedynymi jego objawami podczas całej choroby były duszności oraz chudnięcie. Nie miał gorączki, poza okresami duszności nie był osowiały, nie miał kaszlu, nie kichał, miał apetyt itd.
 
     
Niwka 


Dołączyła: 13 Kwi 2016
Posty: 348
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Mar 20, 2020 17:38   

Angel, w Twoim poście nie znalazłam informacji nt. badania serca - echo serca. To podstawowe badanie przy takich objawach. Zrobili USG nerek a klatki piersiowej nie? Na rtg klatki piersiowej nie było widać guza? Widać, że masz doświadczenie. Skąd jesteś?

Miałam dziewczynkę z guzem w klatce piersiowej, który został wykryty przez rutynowe okresowe zdjęcie rtg. Dziewczynka miała wtedy 2 lata. Jak się okazało - nowotwór złośliwy - chłoniak o wysokim stopniu złośliwości. Dzięki szybko podjętej terapii maleńka dożyła wieku 3,5 lat w doskonałej formie, choć biegania wokół tego było dużo. Nie wiem skąd jesteś, ale mogę polecić Lekarza-Wet Onkologa, który opiekował się moją panną z ogromnym sukcesem, wraz z wetkami z kliniki gryzoniowej Pulsvet. Lekarz-Onkolog Tomasz Dominiak Dom-vet Warszawa Stara Miłosna. Wetki z Pulsvet, które prowadziły mojego szczura: Ewa Rosińska-Nowacka Internista-Kardiolog, Agnieszka Wdowiarska Internista-Spec. USG. Twój szczurek już niestety odszedł, ale może ktoś jeszcze to przeczyta i nie będzie miał daleko.

Bardzo mi przykro z powodu Vincenta. Sliczne imię mu dałaś.
 
     
Angel 


Dołączyła: 20 Mar 2020
Posty: 3
Wysłany: Pią Mar 27, 2020 12:27   
   Zwierzątka: 7 szczurów


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jestem z Gdańska i od 2 lat mam bardzo dobrą weterynarz która zajmuję się szczurami. Zarówno na USG jak i na RTG nie było widać guza. Jak to bywa u takich małych zwierząt musiał bardzo szybko urosnąć. Zdjęcie było naprawdę ładne, brałyśmy pod uwagę, że mogło tak być że guz gdzieś się tam za sercem ukrył, ale spróbowałyśmy z tymi wzdęciami. Za każdym razem leczenie dawało poprawę co nas zwodziło na złą drogę. Pod koniec dopiero zaczęłam podejrzewać guza gdzieś w mózgu, ponieważ momentami Vincent wydawał się być zdezorientowany jak stary człowiek. W weekend przed uśpieniem zachowywał się jak nowonarodzony, zjadł całą to papkę, był mega aktywny a schudł z 480 do 400 g. W tym momencie już nie było złudzeń, że to nowotwór i to szybko postępujący i nie było sensu już przedłużać jego cierpienia.
Bardzo przykre doświadczenie, już jednego szczura, który był niepełnosprawny pożegnałam rok temu, ale to nigdy nie staje się łatwiejsze. Na szczęście mam jeszcze 7 szczurów, które aktualnie cieszą się zdrowiem:)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 13