Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gato
Sob Sty 13, 2007 15:27
Antybiotyki?
Autor Wiadomość
martgaj 


Dołączyła: 05 Kwi 2009
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 09:21   
   Zwierzątka: szczurki, pies


Dzięki za info, uspokoiłaś mnie.

PS. Bibi bardzo ciężko oddychał i był bardzo osłabiony, dlatego wetka nie chciała go dodatkowo stresować. Dzisiaj idę do dr Kurskiego, a mały lepiej się czuje, w nocy zaczął ucztę :-)
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 18:52   

Pyl, zdarzało się, że szczurom z chorym sercem po prześwietleniu bardzo się pogarszało, a nawet umierały - np. u Epkeego tak się przydarzyło.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
EpKee 
Forever Alone ...



Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 1120
Skąd: Gdynia
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 19:13   
   Zwierzątka: rodzice, pies


Niamey, jeśli chodzi Ci o Robina, to on nie umarł z powodu prześwietlenia. Zestresował się podczas osłuchiwania i wtedy mu serce wysiadło. Ale fakt - to jest mimo wszystko dodatkowy stres dla zwierzęcia.
_________________
Duże E i jego mały Elementarz.
 
 
     
martgaj 


Dołączyła: 05 Kwi 2009
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 19:57   
   Zwierzątka: szczurki, pies


Bibi też ciężko przeżył EKG, ale teraz spokojnie odsypia - trochę szkoda, bo powinnam podać mu leki - ale dam m jeszcze chwilkę. Ma arytmię, więc przez miesiąc będzie przyjmował leki. I za miesiąc na kontrolę. Wszystkim dziękuję za pomoc. :)
 
     
Dori 
Eksploracja ludzkości



Dołączyła: 27 Lip 2008
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 20:29   
   Zwierzątka: 4 mysiepysie


O, a mogę wiedzieć, jakie to leki? Tak z ciekawości, też mam jednego sercowca.
 
 
     
martgaj 


Dołączyła: 05 Kwi 2009
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 21:40   
   Zwierzątka: szczurki, pies


1/4 Rilexine raz dziennie+Lakcid osłonowo; 2 razy dziennie Furosemid+Prilim, dr Kurski dzisiaj potwierdził ten sposób leczenia
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Śro Sie 31, 2011 22:27   

Off-Topic:
EpKee, rzeczywiście, pomieszałam, ale w sumie jeśli samo osłuchanie może być tak stresujące, to prześwietlenie tym bardziej
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 01, 2011 14:40   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Dzięki Niamey, masz rację, stres faktycznie może być zabójczy. Choć przy sprawnie robionym RTG nie jest pewnie większy niż przy standardowym badaniu. O tym nie pomyślałam, jakoś nie wyobrażam sobie obecnie leczenia ogonów bez RTG.
 
     
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Wrz 11, 2011 21:09   

A jak często, jeśli w ogóle zdarza się, że szczur przy antybiotykach (zastrzyki) chudnie? Albo czy zdarzają się alergie na antybiotyki??
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Wrz 14, 2011 08:38   
   Zwierzątka: ogony


pizmol, szczur może chudnąć z powodu choroby po prostu. Przecież to im się zdarza.
A co do twojego konkretnego szczura: pamiętaj, że bywają sytuacje, gdy dany antybiotyk nie działa na bakterie, albo trzeba zastosować kurację kombinowaną kilkoma antybiotykami na raz, bo jeden nie da rady. Niestety, u szczurów bywa, że dokładne badania nie są możliwe lub nie ma czasu na oczekiwanie na wyniki posiewu. Trzeba działać natychmiast. Jak się nie trafi - to lek nie pomoże.
Co do kuracji kombinowanych: jeśli stan szczura nie wygląda na poważny, weci często wkraczają najpierw z jednym antybiotykiem, być może, aby chronić wątrobę ;) Jak nie zadziała, to znaczy, że stan jest poważniejszym, niż się wydawał być.
Oxyvet to bardzo dobry lek do zapalenia ucha, niestety, sam czasem nie daje rady, tak jak Baytril. Mój Tomiś przy zapaleniu ucha najpierw dostał Baytril (jak najbardziej prawidłowo), ale miał taki straszny zjazd, że dostał jeszcze dodatkowo Oxyvet i na takiej kuracji wyzdrowiał błyskiem, w ciągu kilku dni.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Wrz 14, 2011 11:18   

W tej chwili właśnie dostaje kombinację dwóch antybiotyków i wraca mu apetyt. Choruje już od kilku tygodni. Dostawał antybiotyk taki co jako pierwszy weci dają przy przeziębieniach ostrzejszych np (nie pamiętam nazwy), ale mu nie pomagało mimo że brał 2 tygodnie. Przez ten czas wszystko z brzuszkiem było ok a jak tylko zaczął dostawać zastrzyki z oxywetu to bardzo szybko chudł i stracił apetyt. Sama już nie wiem skąd taka reakcja.
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Wrz 14, 2011 11:24   

pizmol napisał/a:
(nie pamiętam nazwy)
enrofloxacynę.
Reakcja na lek jest osobnicza, nie kazdy przeciez toleruje wszystkie.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Wrz 14, 2011 11:42   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


pizmol, może nie często, ale jest to podobno (tak mówi mój wet) jedna z możliwych reakcji na antybiotyk. Mój Jumi chudł, bo mu się bardzo podniósł cukier (co prawda raczej po sterydzie, ale to też jest jedna z możliwości).
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
pizmol 



Dołączyła: 19 Cze 2011
Posty: 2136
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Wrz 14, 2011 11:58   

a skąd taka rozbieżność w dawkowaniu tego leku? Bo w Ogonku powiedziano nam, że dawkują, takiemu szczurowi jak nasz, 0,05ml, a my dostaliśmy w Oazie 0,6ml na 470g szczura. Tu na forum pojawiło się info, że 0,35ml przy 700g i 0,6ml to na 600g i po połowie dwa razy na dobę. Czy może nie są tu mylone jakieś różne zawartości tego leku w danym przypadku albo może jakieś roztwory z solą czy z czymś tam? Rozumiem, że w zależności od powagi sytuacji daje się różne dawki, ale żeby aż taka różnica? I jeszcze jak googlam o tym leku to nawet koniom daje się jakieś małe dawki... Nic już nie rozumiem.
_________________
boys boys boys

Moje kolczyki
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Wrz 14, 2011 13:48   
   Zwierzątka: ogony


Nigdy w życiu nie spotkałam się z Oxyvetem w dawce 0,05 ml. Zarówno doktor Jałonicka, jak i doktor Kacprzak, moim gryzoniom zalecały 0,25-0,3 ml 2 razy dziennie (na wagę ok. 500 g).
Jeśli zaś Ci chodzi o wartości forumowe, że jedni dawali 0,35 ml na 700 g (to było zapewne 2 razy dziennie) i 0,6 ml na 600 g (tu możliwość podzielenia na 2 dawki po 0,3 ml), to z pewnością Oxyvet też ma swoje "widełki" dawkowania. Podobnie jak np. Baytril ma (5-10 mg/kg). Decyzja, jaka podać dawkę, należy do lekarza.
A jeśli chodzi Ci o pytanie: czemu w Ogonku tak malutko, a w Oazie dużo (ja bym powiedziała, że w Oazie Iza Kaczmarczyk podała właśnie dobrze), to może wynika z doświadczenia weta z danym antybiotykiem. Jeśli ktoś się boi, przelicza zalecaną dawkę np. dla psa (wszak nie ma leków typowo dla szczurów, na ogół są dla psów i kotów) na masę szczurka. A wiadomo, szczurek jest dużo lżejszy, więc i dawka wychodzi dużo mniejsza. Druga możliwość to to, że w Ogonku mieli większe stężenie leku, a więc dawka (w ml) wyszła mniejsza.
Szczury mają bardzo szybką przemianę materii i czasem dawki leków muszą być dużo większe, niż by się wydawało patrząc na szczurka. Niestety, moja książka o leczeniu szczurów poszła na gościnne występy, więc nie mogę teraz zacytować konkretnych liczb.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 12