To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leki - Fenbendazol/Panacur - odrobaczanie

Bezsenna - Czw Mar 07, 2013 09:46

nimka,

Cytat:
Czy szczury mogą się od kotów zarazić lambliami?
Koty i szczury raczej nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu (ewentualnie chwilowy), na co dzień tylko przez pręty klatki.


Z tego co mi wiadomo na temat lamblii, jest taka możliwość. Na temat lambliozy jest wątek nawet w tym dziale ;) .
Zwierzęta nie muszą mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu. Przykładowo - cysty lamblii mogą przenosić się choćby na sierści.

Cytat:
Jakie by były objawy zakażenia lambliami u szczurów? Bo ja nie widzę żadnych, ale może coś przegapiłam?


Tak jak zaznaczyłam w poście – w naszym przypadku kuracja była profilaktyczna, bez robienia badań.
Szczury nie miały widocznych objawów. Wskazaniem było wykrycie cyst po przebadaniu naszego psiaka.

Wetka stwierdziła, że w takim przypadku zalecane jest przebadanie i ewentualnie kuracja wszystkich domowników ze szczurami włącznie. W innym wypadku ciągle zarażalibyśmy się nawzajem :/

Skoro
Cytat:
Właśnie kończę serię odrobaczania kotów i psa panacurem (5 dni pod rząd, przerwa 2 tygodnie i znów 5 dni), bo w kale wyszły lamblie, a w trakcie odrobaczania pojawiły się też martwe glisty w kale

to wg mojego doświadczenia powinnaś również odrobaczyć ogonki i przebadać wszystkich członków rodziny.

Ale jeśli masz wątpliwości, skonsultuj sprawę z weterynarzem i lekarzem.


BTW jeśli chcesz, to w razie czego mam do oddania 1,5 ml Fenbendazolu. Nadaje sie do użytku do 25.03.

nimka - Czw Mar 07, 2013 15:23

a jakie jest dawkowanie u szczurów?

koty odrobaczałam u weterynarza, który nie bardzo wiedział czy szczury to też mam odrobaczyć ;)

zostanie mi chyba jedna tabletka panacuru (u kotów: 1 tabletka na 4 kg), można tym? ile dni?

Bezsenna - Czw Mar 07, 2013 19:19

Kuracja trwała 3 dni. O ile pamiętam, przeliczaliśmy zgodnie z ulotką, ale głowy nie dam, a karteczkę z zaleceniami diabeł ogonem przykrył :roll: .

Może spróbujesz telefonicznie skonsultować dla pewności np. w Pulsvecie?

nimka - Czw Mar 07, 2013 19:36

Zadzwoniłam do PulsVetu, pani weterynarz kazała profilaktycznie nie odrobaczać. Odrobaczyć jeśli pojawią się jakieś objawy u szczurów.
Bezsenna - Czw Mar 07, 2013 23:51

nimka, Hmmm.... Widać ilu lekarzy-tyle opinii. A z kim konsultowałaś?


BTW a jakie miałyby być te objawy?

nimka - Pią Mar 08, 2013 00:52

Bezsenna napisał/a:
nimka, Hmmm.... Widać ilu lekarzy-tyle opinii. A z kim konsultowałaś?


BTW a jakie miałyby być te objawy?


Szczerze? Nie wiem :wink: Przedstawiła się pani doktor, ale nie zapamiętałam, imię chyba na "A", więc wg grafiku dyżurów wychodzi że to była Agnieszka Wdowiarska.

Objawy: luźny kał, biegunka, szybkie i bez innych powodów chudnięcie.

Ninek - Wto Cze 25, 2013 19:53

W związku z tym tematem: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=14856

Czy ivermektyna działa na wszystkie pasożyty?
Jestem przewrażliwiona na punkcie pasożytów, głównie wewnętrznych :roll: A moje stado było odrobaczane ivermektyną.

AngelsDream - Wto Cze 25, 2013 20:36

Ninek, nie, iwermektyna ma ograniczone działanie.
Magdonald - Czw Lip 25, 2013 15:13

My od dziś będziemy "tępić" Fenbendazolem lamblię. O ile ktoś się orientuje, mam jedno pytanie: czy w przypadku tego leku (żel, doustny), należy, tak jak w przypadku większości antybiotyków, podawać probiotyk? Zapomniałam dopytać u weta ;)
Kasik - Czw Lip 25, 2013 15:29

Magdonald napisał/a:
tak jak w przypadku większości antybiotyków
Fenbendazol to nie antybiotyk, nie trzeba.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group