To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leki - Stronghold, selamektyna

Nisia - Pon Sty 14, 2008 15:31
Temat postu: Stronghold, selamektyna
Kilkakrotnie spotkałam się ze stosowaniem u szczurów Strongholdu na świerzba.
O opinię spytałam dr Jabłońskiej. Oto co powiedziała:

W zasadzie najpopularniejsze jest stosowanie iwermektyny i to w Oazie podają. Ale, jeśli ktoś nie ma iwermektyny, można podać selamektynę (Stronghold - często stosowany np. u szczeniaczków) i osiągnąć podobny efekt.
Efekt chwilowy (tuż po podaniu) zdaniem Jabłońskiej jest ten sam w przypadku obu leków. Różnica polega w czasie trwania działania: iwermektyna 7-14 dni, a selamektyna miesiąc.
Drugą różnicą jest cena. Selamektyna jest sprzedawana w ampułkach i nie ma możliwości wielokrotnego z niej korzystania. Po pobraniu dawki dla szczura - ampułkę trzeba wyrzucić. Cena ampułki w Oazie to 25 zł.

Ogółem, jej zdaniem, jeśli wet umie podać Stronghold szczurowi i zna dawkowanie - nie ma przeciwskazań.

yavi - Wto Lis 08, 2011 15:50

<reanimuje temat>

My zazwyczaj dostajemy (drugi raz już) toto w strzykawce. W sumie wolę nie dziabać ogonów igłami jeśli nie muszę, do tego opłacany wetowi haracz spada jeśli podaję lek sam - a łatwiej mi wedle wskazań weta nakropić na kark i potrzymać na osobności chwilkę, niż zastrzyki robić.

Pomagać - pomaga, na świerzbowe strupki przynajmniej - znikają jak powinny.

Ale - pytanie - czy orientuje się ktoś jaki toto ma termin ważności? Bo zastanawiam się czy jest od razu do wywalenia, czy można przetrzymywać (np. w lodówce) do następnej dawki/okazji?

Pućka - Pią Lut 10, 2012 17:16

Z tego co napisała Nisia, wynika, że po podaniu jednorazowo Strongholdu, czeka sie miesiąc na podanie drugiej dawki? Bo w przypadku iwermektyny po 7-10 dniach trzeba powtórzyć.. dobrze zrozumiałam? I ile takich powtórzeń trzeba zrobić w przypadku Strongholdu?
quagmire - Pią Lut 10, 2012 17:33

Pućka, nie, Stronghold wystarczy raz podać.
Kasik - Pią Lut 10, 2012 17:58

quagmire, ja powtarzałam raz. I z tego co wiem, trzeba powtórzyć.
quagmire - Pią Lut 10, 2012 18:11

Mój weterynarz z kolei twierdzi, że się nie powtarza.
Taka jest różnica, bo przez ten czas, gdy invermektyna już nie działa (stąd powtarzanie zastrzyku/zakroplenia), to taki Stronghold wciąż działa.
Jest też sporo droższy.

Cola - Pią Lut 10, 2012 18:24

moja wetka powiedziała że jak będą pasożyty to powtórzyć a jak nie to nie.
Kasik - Pią Lut 10, 2012 18:28

Ja dostałam zalecenie powtórzenia, po prostu dostałam do domu ampułkę, która została napoczęta.
Pyl - Pią Lut 10, 2012 18:46

Mój wet nie zaleca powtarzania. I tym dla mnie różni się (pozytywnie) selamektyna od ivermektyny. Ale podejrzewam, że przy ostrych stanach możliwe jest powtarzanie - tyko kto z nas ma ostre przypadki inwazji pasożytów? To raczej rzadkie. Nie miałam też przypadku leczenia świerzba, zazwyczaj tylko wszoły w niewielkich ilościach.

Ale może popatrzeć do źródeł? Z ulotki:
Cytat:
Leczenie i zapobieganie infestacji pcheł (koty i psy) - (...) produkt powinien być podawany zwierzętom w miesięcznych odstępach czasu przez cały „pchli sezon”
Zapobieganie dirofilariozie (koty i psy) - Produkt może być stosowany przez cały rok lub przynajmniej miesiąc od pierwszego kontaktu zwierzęcia z komarami do końca sezonu występowania komarów w odstępach miesięcznych (...)
Leczenie inwazji nicieni (koty i psy) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie wszołowicy (koty i psy) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie świerzbu usznego (koty) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie świerzbu usznego (psy) - Należy podawać jedną dawkę preparatu. (...) Po 30 dniach od leczenia lekarz weterynarii może powtórnie zastosować preparat u tego samego zwierzęcia.
Leczenie inwazji tęgoryjców (koty) - Należy podać jedną dawkę preparatu.
Leczenie świerzbu skórnego (psy) - Aby całkowicie zlikwidować świerzbowce należy podawać jedną dawkę preparatu przez dwa kolejne miesiące.

Czyli leczenie świerzba może wymagać podwójnych dawek (ale po miesiącu!), a w pozostałych przypadkach wystarcza jednokrotna dawka. Zapobiegawczo może być co miesiąc - rozumiem, że ma to zastosowanie jeśli zwierze ma kontakt ze źródłem pasożytów.
Tyle teoria. A praktyka jak to praktyka pewnie bywa różna.

/Edit
Coś mi wycięło fragment o pchłach.

Pająk - Sob Lut 11, 2012 09:21

Trzy razy leczyłam stado ze świerzbu strongholdem, i wystarczyła jedna dawka, za każdym razem.
LaLuna - Wto Lut 14, 2012 19:36

jaką dawkę stosować na jednego szczura, gdzie kropić?
( dawka stronghold )

Kasik - Wto Lut 14, 2012 23:35

LaLuna, jedną dużą kroplę na kark, między łopatkami trochę powyżej (dawki Ci dokładnie nie podam, bo przynajmniej moja wet po prostu dawała jedną kroplę, może inni jakoś dokładniej dawkują). Trzeba dobrze rozgarnąć sierść i nakroplić na skórę i zostawić tak. Najlepiej szczura na chwilę czymś zająć, żeby nie lizał od razu.
LaLuna - Śro Lut 15, 2012 00:20

Kasik, dostała sporo na kark, i wtarłam nie spodziewałam się, że stronghold jest tak płynną cieczą. chwilę potrzymam ją samą, żeby Luny nie wzięło na iskanie.
Kasik - Śro Lut 15, 2012 18:56

LaLuna, odpisałam też w SB. Tego się nie wciera - nakrapla się i tak zostawia. Zakropliłaś obydwie szczury?
LaLuna - Śro Lut 15, 2012 19:57

jeden jest szczepiony ivementryną. drugi jest kropiony. moja Dr Wet. mówiła, że w przyszły poniedziałek mam wpaść z Luną na zastrzyk drugi z ivemektryny albo zakropić ją strongholdem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group